Pierre de Coubertin /1863 - 1937/. Uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego, projektant flagi olimpijskiej. Założyciel i prezes MKOL / IOC 1896 - 1925.***Olympic Games** Collect: mint stamps, blocks, stampcards, stampenvelopes, fdc, mc, aerogramme, postmarks, also correspondence with the circulation. ***** Exchange stamps O.G.*****
niedziela, 26 lutego 2012
POLSKA 1965 : IGRZYSKA XVIII OLIMPIADY *TOKIO* 1964 , JAPONIA .
Złoci medaliści:
Józef Grudzień - boks - waga lekka
Jerzy Kulej - boks - waga lekkopółśrednia
Marian Kasprzyk - boks - waga półśrednia
OTWARCIE IGRZYSK OLIMPIJSKICH.
Motto olimpizmu: - citius, altius, fortius,
Czyli: szybciej, wyżej, mocniej. Autorem tego motta jest przyjaciel Pierre de Coubertina, dyrektor szkoły w Arcueil pod Paryżem.
Defilada.
Przemarsz ekip narodowych odbywa się w porządku alfabetycznym, jaki obowiązuje w danym kraju. Na czele ekip idą chorążowie z narodowymi flagami. Tego zaszczytu dostępują mistrzowie. Od igrzysk olimpijskich w Amsterdamie z 1928 r. defiladę otwiera reprezentacja Grecji, a kończy ekipa gospodarza igrzysk. Po raz pierwszy defilada reprezentacji odbyła się podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 1908 r.
Przemówienia.
Przemawia przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Potem prezydent MKOl, który zwraca się do szefa państwa słowami:.mam zaszczyt prosić o ogłoszenie otwarcia Igrzysk...Olimpiady ery nowożytnej, przywróconych przez barona Pierre de Coubertina.
Szef państwa wygłasza w języku swego kraju sakramentalne słowa: ogłaszam otwarcie Igrzysk w. dla uczczenia... Olimpiady ery nowożytnej. Igrzyska są otwarte!
Hymn Olimpijski.
Utwór greckiego kompozytora Spirosa Samary, do którego słowa napisał Kostis Palama po raz pierwszy wykonano w Atenach w 1896 r. Od igrzysk w Rzymie w 1960 r. jest oficjalnym hymnem.
W niebo wzlatuje tysiące gołębi - symbol pokoju.
Flaga olimpijska.
Flaga wciągana jest na główny maszt. Po raz pierwszy flaga olimpijska pojawiła się podczas otwarcia igrzysk w Antwerpii w 1920 r.
Zapalenie znicza olimpijskiego.
Po raz pierwszy znicz zapłonął podczas igrzysk w Amsterdamie w 1928 r. Tradycja zapalenia znicza w Olimpii, przenoszenia go do miasta organizatora igrzysk i zapalenia na głównym stadionie igrzysk datuje się od igrzysk w Berlinie w 1936 r.
Ślubowanie olimpijskie.
Płonie znicz olimpijski, chorążowie wszystkich reprezentacji gromadzą się wokół wybranego zawodnika ekipy gospodarzy, który wygłasza tekst przyrzeczenia olimpijskiego: w imieniu wszystkich zawodników przyrzekam, że pragniemy stanąć do igrzysk olimpijskich we współzawodnictwie opartym na lojalności i poszanowaniu rządzących nimi przepisów oraz uczestniczyć w nich w duchu rycerskim dla chwały sportu i honoru naszych ekip.
Po raz pierwszy ślubowanie wprowadzono do ceremoniału otwarcia igrzysk w Antwerpii w 1920 r. Ślubowanie składał wówczas Victor Boin, belgijski florecista. Przyrzeczenie olimpijskie stało się obowiązujące od igrzysk w Tokio w 1964 r.
Od igrzysk w Meksyku w 1968 r. ślubowanie olimpijskie składają również sędziowie.
Ślubowania kończą uroczystość otwarcia igrzysk.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz